Hyundai – Kia arabası olan herkesin, yılda en az bir kere olmak üzere, uğraştığı işlerden birisi de  periyodik bakımıdır. Genelde bu bakımların periyotları dizel araçlarda ve benzinli araçlarda 10.000 kilometrede bir olarak tavsiye edilmektedir. Ancak çok fazla yol yapmayan araç sahiplerinin bu duruma sevinmemesi gerekiyor, çünkü kilometre olarak yeterli yolu yapmamış olsanız bile otomobil üreticileri en az yılda bir kere arabanızın bakıma girmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Hatta ve hatta arabanız garanti kapsamındaysa ve bir yıllık bakım periyodunu kaçırdıysanız sürprizlere hazır olun, arabanız garanti kapsamından çoktan çıkmış olabilir.

Peki neden arabanızı kullanmasanız da her yıl bakım yaptırmanız gerekiyor? İlk nedenlerinden birisi motor yağı! Araç içinde bekleyen yağ zamanla işlevini yerine getirememeye başlıyor. Onun dışında da aracınızın çeşitli yerlerinde kullanılan fitrelerin zamanla eskiyor olması. Tüm bu bakım gereksinimleri aslında arabanızın daha uzun ömürlü olmasını ve sizi ilerde karşılaşabileceğiniz ekstra masraflardan korumak için ortaya çıkıyor. Değiştirmediğiniz motor yağından dolayı arabanızın motoru yanması gerçekten hiçbirimizin istemeyeceği bir durum olur.

Genel olarak bakımları periyodik bakımlar ve ağır bakımlar olarak ikiye ayırabiliriz. Ağır bakımlarda daha çok triger değişimi, fren balata değişimi gibi ağır işçilik gerektiren işlemler varken, periyodik bakımlar arabanızın kusursuz çalışması için genel olarak filtre değişimleri ve detaylı kontrolleri içerir. Konuyu biraz daha açacak olursak periyodik bakımlarda;

  • Yağ filtresi değişimi
  • Hava filtresi değişimi
  • Polen filtresi değişimi
  • Yakıt filtresi değişimi
  • Motor yağı değişimi
  • Motor bakımı
  • Fren bakımı
  • Far ayarı
  • Ön takım kontrol
  • Genel chek-up işlemleri istisnasız her araç için yapılması gereken işlemlerdir.

Ancak tekrar belirtmek gerekir ki arabanızı kullanım şeklinize, arabanızı kullandığınız yere ve arabanızın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı gibi pek çok farklı değişkene göre bakım ihtiyaçları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten yapılacak kesin değişimlerin dışında arabanızı kontrol edecek ustanın hem aracınızı iyi tanıyor olması hem de itinayla check-up işlemini yapıp size arabanızın durumunu söylüyor olması önemlidir. Haliyle işin içinde bu kadar da değişken varken bu işlemlerle ilgili sabit bir fiyat belirlenmesi gerçekten zordur. Dilerseniz servisimizden arabanızın periyodik bakımı için teklifler alabilir, güvenilir ve kaliteli hizmete, uygun koşullarda sahip olabilirsiniz.